přeskočit k navigaci »

Tady jsem: Úvod > Františkovy Lázně > Historie a současnost > Františkovy Lázně, jejich historie a současnost

Františkovy Lázně, jejich historie a současnost

 

Kategorie: Historie a současnost

 

Františkovy Lázně jsou nejmenším z lázeňských měst tzv. západočeského lázeňského trojúhelníku. To jim však neubírá ani na kráse, ani na významu. Františkovy Lázně se již po staletí řadí k významným evropským lázeňským městům. Nahlédněte do jejich bohaté historie a přesvědčte se o úspěšné současnosti...

Františkovy Lázně a jejich historie

V okolí léčivých pramenů nedaleko Chebu založil rakouský císař František I. v roce 1793 první slatinné lázně na světě, které na jeho počest nesly jeho jméno. Zprvu jako Ves císaře Františka a později Lázně císaře Františka.  Během necelých 200 let vyrostlo z malé vesničky významné lázeňské město. Účinná lázeňská léčba zaměřená především na gynekologická onemocnění a léčbu sterility, jedinečný historický ráz a krásné okolí z nich udělaly jedny z nejnavštěvovanějších lázní v Evropě. Návštěvnost dosáhla svého vrcholu koncem 19. století a udržela se až do 2. světové války. Úpadek pokračoval i za socialismu a na rozvoj lázeňství tak bylo navázáno až po revoluci v roce 1989.

S rozvojem lázeňství byl nerozlučně spjat i rozvoj samotného města. Původní skromnou lázeňskou promenádu obklopily anglické parky, byly vybudovány lázeňské hotely, kolonády, pavilony pramenů, altány a další lázeňské stavby převážně v klasicistním a empírovém slohu. Františkovy Lázně se tak staly jedním z nejkrásnějších lázeňských měst zasazeným v zeleni parků a lesoparků. Tento jedinečný architektonický celek byl v roce 1992 vyhlášen městskou památkovou rezervací.

Františkovy Lázně a jejich současnost

Svou slávu z konce 19. a počátku 20. století začaly Františkovy Lázně oprašovat záhy po sametové revoluci (1989). Začalo se s rozsáhlou rekonstrukcí lázeňských hotelů a modernizací balneoprovozů. Léty ověřené léčebné procedury doplnila řada moderních wellness procedur a lázně se opět začaly dostávat do povědomí i zahraničních klientů. Město s 5.500 stálými obyvateli nabízí v současnosti kapacitu až 3.500 ubytovacích míst.

Dnes jsou Františkovy Lázně opět vyhledávaným místem nejen pro lázeňské pobyty. Ve městě a jeho okolí můžete využít celou řadu sportovišť, stovky kilometrů turistických tras a cyklostezek, oblíbený aquapark apod.

Nejen Františkovy Lázně ale i jejich blízké okolí je také neobyčejně bohaté na památky, přírodní krásy a další zajímavosti, které slouží jako oblíbené cíle mnoha výletů. Pravidelně se tu konají také významné společenské akce, které čítají festivaly, koncerty a různé slavnosti.

Přijeďte za zdravím, poznáním, sportem a zábavou do Františkových Lázní...

Hledáte komfortní ubytování za výhodné ceny ve Františkových lázních, Chebu a okolí? Vyberte si z naší nabídky >>

 
 
FLINFO.CZ

FLINFO.CZ
Infocentrum Františkovy Lázně

E-mail: info@flinfo.cz